Loutky podle fotografie - marionety

05.06.2023

Jednou se na mě obrátil můj velmi dobrý kamarád s tím, jestli bych byl schopný pro něj vyrobit loutky novomanželů jako svatební dárek podle dodaných fotografií. Nikdy jsem nic podobného nedělal, ale s pokorou jsem výzvu přijal. Sám jsem byl zvědavý, co ty mé ruce dokážou. No, a tak začal příběh loutek na zakázku podle fotografie. Každá z loutek si tak nese i svůj příběh.

Podklady k výrobě

K výrobě loutky podle fotografie je potřeba mít kvalitní obrazové podklady dané osoby (fotografie celé postavy, obličeje z profilu, z poloprofilu, z ánfase a zezadu). Ideálním doplňujícím materiálem je video ve vysokém rozlišení, které zachycuje proporce tváře. Poté následuje studie jednotlivých rysů a modelování.


Je dobré předem vědět v jakém zpodobnění loutka bude - tedy je důležité, čím se daná osoba zabývá, aby se výsledná stylizace a karikatura přizpůsobila jeho oblíbeným činnostem, které jej charakterizují (potápění, tenis, golf aj.)

Důležité je zmínit, že se jedná o loutku, tudíž o určitou stylizaci - karikaturu, nikoliv o sochu, která by byla přesnou kopií skutečné postavy. 

Materiál

Loutky se dají vyrobit z široké škály materiálu, záleží ovšem na tom, kolik do této loutky chcete investovat a kolik času na výrobu je. Celodřevěná loutka je z technického i časového hlediska nejnáročnější a dražší, neboť je to řezba přímo do materiálu, který musí být kvalitní a kvalitní lípové dřevo je hodně nákladné. 
Nejčastější a zároveň nejekonomičtější variantou, se kterou pracuji, jsou kombinované materiály (tělo je dřevěné, hlava z pryskyřice nebo specifické hmoty - umělá hmota, massa, papírmašé, dentakryl aj.). Časově jsou obě varianty náročné (kolem 3 týdnů práce). 


GALERIE LOUTEK (loutky, které jsem vyrobil podle fotografií v letech 2016 - 2022)